Modyfikacja termiczna Thermory
Jest to proces opalania i hartowania drewna oparty na zastosowaniu wysokich temperatur (190-215ºC) i pary wodnej przebiegający w specjalnie przystosowanych do tego celu piecach.
Jego celem jest całkowite usunięcie wilgoci z drewna oraz skrystalizowanie zawartych w nim cukrów. Dzięki temu proces biodegradacji drewna zostaje praktycznie zatrzymany. eliminacja cukru z materiału sprawia iż przestaje on być atrakcyjny dla grzybów, pleśni i co za tym idzie nie nie podlega procesom gnilnym.
Składa się z 3 etapów
- Ogrzewanie/suszenie - bardzo powoli zwiększając temperaturę wilgotność drewna zmniejsza się do 0%.
- Modyfikacja termiczna - materiał jest rozgrzewany do temperatury 90-215ºC i utrzymuje w tej temperaturze przez 2-3 godziny.
- Chłodzenie/klimatyzacja - materiał jest schładzany i ponownie nawilżany do oczekiwanego poziomu wilgotności odpowiedniego do użytku końcowego (5-7%).
Podstawowe zmiany zachodzące podczas procesu modyfikacji drewna
- struktura drewna ulega ponownemu wytworzeniu
- podatność drewna na działanie grzybów bądź pleśni zmniejsza się do 0%
- znacznie zmniejsza się absorbcja wody
- zdecydowanie zwiększa się ochrona przed próchnieniem
- poprawia się stabilność wymiarowa
- osiąga się jednorodny kolor na wskroś deski
- całkowicie usuwana jest żywica z drewna
- zwiększa się wytrzymałość na zginanie
- zmniejsza się przewodzenie ciepła, dzięki czemu może pełnić funkcję izolacyjną
- zmniejsza się zawartość formaldehydu
Generalnie produkowane są 2 klasy modyfikacji termicznej
Drewno stosowane na zewątrz musi być poddane w 100% modyfikacji intensywnej potwierdzonej certyfikatami. Certyfikacja musi być przeprowadzona w fabryce producenta tak, by wyniki badań nie mogły być przekłamane. Drewno musi być termowane na wskroś - po przecięciu deski kolor zarówno na zewnątrz jak i w środku powinien być taki sam.
Thermory thermo drewno posiada wszelkie możliwe certyfikaty odpornościowe i wytrzymałościowe wydane zarówno przez instytucje europejskie jak i amerykańskie.